Přeskočit na obsah

Dovoz aut ze Švýcarska

Po několikáté návštěvě Švýcarska padlo definitivní rozhodnutí. Auta tu jsou moc krásná a kvalitní na to, aby zde zůstávala a neudělala radost mnoha lidem u nás doma, v Čechách. A proto jsme začali s navazováním kontaktů s prodejci automobilů a v průběhu času se podařilo navázat výbornou spolupráci s autohausy, garážemi, prodejci a pojišťovnami ve švýcarských oblastech Graubunden, St. Gallen, Aarau, Luzern, Bern, Zürich, Winthertur, Basel, Lausanne a Geneva. Jak šel čas, a počet spokojených klientů rostl geometrickou řadou, stalo se nutností založení společnosti s ručením omezeným.

Proč automobily ze Švýcarska?

V prvé řadě je nutno podotknout, že Švýcarsko je bohatá země plná bohatých lidí, kteří nemají důvod slevovat ze svých nároků. A od této skutečnosti se vše odvíjí – kvalitní silnice, nadstandardně vybavené vozy, mnoho kvalitních úprav a doplňků, pravidelný servis u autorizovaného dealera vyznačený v servisní knížce, garance ujetých km, garance počtu majitelů a garance původu vozu. Ve Švýcarsku se nesetkáte s nabídkou vozu opraveného po totální havárii. Ani drobné havárie se většinou neřeší opravou nýbrž prodejem havarovaného vozu do zahraničí někam do zemí bývalého východního bloku. Díky těmto skutečnostem tak každý za své peníze dostává co mu právem náleží – kvalitu, garanci a jistotu což se bohužel o většině v Čechách nabízených vozů říci nedá. Během našeho podnikání jsme neustále oslovováni řadou prodejců ojetých automobilů z Rakouska, Německa, Belgie, Holandska, Francie, Španělska, Itálie a Spojených Států. Některými jsme byli oslovováni tak intenzivně, že jsme se vydali na obhlídku případných nových obchodních partnerů. Nikdy jsme se však nevrátili s tak příjemnými pocity, jako z našich cest do Švýcarska. Zůstávám optimistou a věřím, že tomu tak i nadále zůstane, a že Vy, naši zákazníci kvalitu vozů dovezených ze Švýcarska oceníte.

Jaké automobily ze Švýcarska dovážíme? 

Díky našim dobrým zkušenostem s prodejem kvalitních vozů dovezených ze Švýcarska si Vám můžeme dovolit k základní záruce na skryté vady nabídnout nadstandardní záruku na hnací trakt vozu – motor, převodovku a hnací nápravu v délce trvání 6 měsíců nebo 10.000km, která je zahrnuta v základní ceně prodávaného vozu! Dále je na všech námi prodávaných vozech provedena celková kontrola technického stavu s vystaveným protokolem. U většiny vozů v naší nabídce je provedena nová servisní prohlídka s veškerými potřebnými, nejen výrobcem předepsanými úkony, čímž budoucí majitel získává vůz bez nutnosti dalších investic. Všechny námi dovezené automobily mají novou STK i ME platnou dva roky.

Pozor na dovoz auta ze Švýcarska a dalších zemí mimo EU. Je potřeba je nahlásit celníkům a zaplatit DPH a popřípadě CLO

Ze všech stran slýcháme, že ojetých aut je málo. O to více možná někteří hledají své vysněné auto v zahraničí. Díky Evropské unii je nákup auta mimo naše hranice poměrně jednoduchý. Nesmíme ale zapomínat na fakt, že i v Evropě jsou země, která do Unie nepatří, například Švýcarsko. A dovoz aut z této země má specifická pravidla, jejichž nedodržení může vyjít na miliony.

Upozornila na to Celní správa, která také přesně popsala, jak v případě dovozu auta ze Švýcarska postupovat. Právě v případě tohoto státu je na dovoz pohlíženo jako na transakci ze třetí země. A v tomto případě má každý, kdo do Unie auto doveze, musí podat celní prohlášení a projít celním řízením. Pamatujte, že tato povinnost platí i na ty, kteří za konečného majitele auta jednají.

Pokud auta neprojde celním řízením, jde o přestupek. Podle Celního zákona, konkrétně paragrafu 47, se totiž: „Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že přechovává zboží, jehož dovozem nebo tranzitem byl spáchán přestupek.“ A ne jen tak ledajaký. Celníci za něj mohou vyměřit pokutu až do výše čtyř milionů korun.

A problém může mít kupující, aniž by si ho způsobil sám. „V případě zakoupení vozidla od dovozce, který nesplnil povinnost podat celní prohlášení a uhradit vzniklé clo, hrozí kupujícímu, že bude povinen uhradit tento celní dluh sám. Každý prodávající by tak měl při prodeji vozidla ze Švýcarské konfederace kupujícímu předložit doklad o podaném celním prohlášení a o úhradě celního dluhu a každý kupující by tento doklad od prodávajícího měl vyžadovat z důvodu jistoty úhrady celního dluhu za kupované vozidlo,“ varovala Celní správa.

Podle ministerstva zahraničních věcí pak je celním sazebníkem EU stanovena sazba cla 10 %. Daň z přidané hodnoty v tuzemsku se vyměřuje v základní sazbě 21 %.

Kam dál?

sekce Kontaktujte nás s kontakty na naši společnost

sekce Auta na objednávku s vysvětlením toho, jak to u nás funguje

Zahájit chat
Jak Vám můžeme pomoci?
Dobrý den, hledáte vhodný vůz a chcete poradit? Rádi zodpovíme Vaše dotazy...